V Ljubljani je v sredo, 9. aprila, potekalo 17. srečanje partnerjev GEN-I, na katerem so udeležencem predstavili aktualne razmere na energetskih trgih v Sloveniji in Evropi ter z njimi delili priporočila in strategije za načrtovanje nakupa energentov za prihodnost. Generalni direktor GEN energije dr. Dejan Paravan je uvodoma izpostavil ključne izzive evropske energetske konkurenčnosti, predvsem v luči poročila nekdanjega predsednika Evropske centralne banke (ECB) Maria Draghija ter v primerjavi z ZDA in Kitajsko. Evropska unija se po njegovih besedah nahaja v nezavidljivem položaju – z omejenimi naravnimi viri, visoko uvozno odvisnostjo in posledično visokimi cenami energije, ki zavirajo konkurenčnost evropske industrije.
Medtem ko ZDA stavijo na energetsko samozadostnost in Kitajska na tehnološki razvoj, Evropa zasleduje ambiciozne cilje razogljičenja in podnebne nevtralnosti. Vendar pa ta pot prinaša tudi resne izzive – počasno uvajanje obnovljivih virov, regulativne ovire in odsotnost enotne energetske politike, je opozoril dr. Paravan. »Evropa nujno potrebuje uravnoteženo energetsko politiko, ki bo hkrati omogočala razogljičenje, energetsko varnost in konkurenčnost. V Skupini GEN verjamemo, da mora energetska mešanica prihodnosti vključevati vse tehnologije za nizkoogljično proizvodnjo električne energije – jedrska energija kot stabilen in zanesljiv domač nizkoogljični vir je pomemben del rešitve,« je poudaril generalni direktor GEN.
V Skupini GEN se v tej luči osredotočamo na razvoj nizkoogljičnih virov energije. Naša strategija temelji na treh stebrih: zanesljivi proizvodnji električne energije iz obstoječih nizkoogljičnih virov, investicijah v jedrske tehnologije, vključno s projektom JEK2 in raziskovanjem možnosti uporabe malih modularnih reaktorjev (SMR), ter investicijah v obnovljive vire energije in prožnost.
Kot odgovor na razmere na trgu električne energije pa je Skupina GEN razvila produkt dolgoročnega zakupa električne energije iz jedrske energije (nPPA). Dr. Paravan je izpostavil rastoč pomen tega produkta, ki ga GEN ponuja različnim dobaviteljem, saj GEN-I od. 1. januarja 2025 namreč nima več ekskluzivne pravice pri trženju električne energije iz NEK. Produkt omogoča dolgoročni zakup jedrske energije z zamejeno ceno za pet let. Njegovi ključni prednosti sta zamejitev tveganj ekstremnih cen in zanesljiva pasovna oskrba z jedrsko energijo iz Krškega, poleg tega pa je produkt podprt s potrdili o izvoru in tako podpira izpolnjevanje ESG kazalnikov podjetja.
Ta napredna rešitev je po besedah dr. Paravana naletela na pozitiven odziv med odjemalci. “Kupci, ki so v drugi polovici leta 2024 z GEN-I sklenili nPPA (nPPA ponudba GEN) za obdobje od leta 2025 do 2029, so zamejili tveganje pred višjimi cenami, ki so bile na trgu ob koncu leta 2024 za leto 2025,” je povedal dr. Paravan in dodal, da v Skupini GEN že delajo na nadgradnji omenjenega produkta.