V sredo, 16. oktobra 2024, je medijska hiša Delo na Ljubljanskem gradu organizirala poslovno konferenco Energetika 2024. Osrednja tema dogodka je bil energetski prehod in cena elektrike – izziva za konkurenčnost. Generalni direktor GEN dr. Dejan Paravan je sodeloval na okrogli mizi, na kateri je tekla razprava o strategiji razogljičenja in samopreskrbe, o JEK2 in obnovljivih virih energije.
Generalni direktor GEN dr. Dejan Paravan je v razpravi poudaril, da je nacionalni energetski in podnebni načrt do leta 2030 dober, saj pove, kaj je treba delati: vlagati je treba v obnovljive vire in omrežje ter se odločiti o gradnji JEK2. CO2 namreč ne pozna meja in potrebni so kolektivni napori, če želimo zasledovati cilje razogljičenja, za katerimi zaostaja ves svet, ne le Slovenija. Zavedati pa se moramo, da je zeleni prehod vsaj na začetku drag.
Izpostavil je, da je končna odločitev o projektu JEK2 predvidena v drugi polovici leta 2028. Temu sledijo štiri leta za izdelavo in dobavo opreme, gradnja bi se tako lahko začela leta 2032. »Ob tem obstaja velika verjetnost, da bo življenjsko dobo NEK zaradi dobre kondicije mogoče podaljšati še za 20 let. To bi pomenilo razbremenitev denarnega toka, ki je prvih 20 letih nove elektrarne najbolj obremenjen,« je dodal dr. Paravan in zaključil, da je pri financiranju nove jedrske elektrarne ključna vloga države, ki lahko najame najugodnejša posojila.
V razpravi so sodelovali tudi direktor družbe ELES mag. Aleksander Mervar, državni sekretar za nacionalni jedrski program Danijel Levičar, generalni direktor HSE dr. Tomaž Štokelj, član uprave GEN-I Sandi Kavalič ter direktor in vodja Oddelka za energetiko, Diot-Siaci, Guillaume Parent.