Praksa iz tujine kaže na objektivno oceno ekonomike projekta JEK2
Ljubljana, 28.08.2024

V družbi GEN energija smo na današnjem rednem mesečnem srečanju z novinarji predstavili za projekt JEK2 relevantno dogajanje na Češkem, kjer so za širitev jedrske elektrarne Dukovany z dvema novima jedrskima blokoma nedavno izbrali korejskega dobavitelja. V luči seznanitve javnosti z vsemi pomembnimi informacijami pred odločanjem na referendumu smo predstavili tri nove študije, in sicer s področja poplavne varnosti, ravnanja z odpadki ter ocene finančnih in varnostnih tveganj, povezanih z uvozom jedrskega goriva. Hkrati smo predstavili časovnico že objavljenih in prihajajočih javnih naročil za študije, katerih rezultati bodo pripomogli k nadaljnjim odločitvam o poteku projekta JEK2. Orisali smo napredek glede pobude za pripravo državnega prostorskega načrta ter napovedali nadaljevanje potujoče predstavitve projekta JEK2, s katero bomo do konca septembra obiskali še vsaj deset slovenskih mest in krajev.

Realno ocenjena investicijska vrednost projekta JEK2

Generalni direktor GEN dr. Dejan Paravan je na srečanju z novinarji uvodoma orisal odločitev češke vlade, da za gradnjo dveh novih blokov jedrske elektrarne Dukovany izbere korejsko podjetje KHNP. Češka vlada je postavila jasne kriterije za izbiro in KHNP je oddal najboljšo ponudbo po vseh ocenjenih kriterijih. Gre za reaktor z močjo 1000 MW, ki je finančno ocenjen na 7,9 milijarde evrov. To je s stališča investicijske vrednosti projekta pomembno tudi za Slovenijo, kjer je interna ocena ekonomike GEN energije pokazala, da bi en blok jedrske elektrarne z identično močjo stal približno 9,3 milijarde evrov. Dr. Paravan je ob tem izpostavil, da je v teku mednarodna recenzija, ki bo preverila vse izračune ter uporabljene predpostavke ekonomike.

Dotaknil se je tudi seznama poročil in študij, ki jih GEN energija za zagotovitev potrebnih informacij pred predvidenim posvetovalnim referendum o izvedbi projekta JEK2 pripravlja na zahtevo Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Pojasnil je, da so na spletni strani www.jek2.si nedavno objavili še tri študije, medtem ko bodo ostale objavili skladno z začrtano časovnico pred začetkom referendumske kampanje.

V družbi GEN se zavedamo pomembnosti informiranja javnosti, ki je ključna ob tako pomembnem projektu, kot je izgradnja nove jedrske elektrarne. Poleg znanja lastnih strokovnjakov z različnih področij družba skladno s potrebami naroča tudi študije zunanjih strokovnjakov, ki pomagajo pri ključnih odločitvah v povezavi s projektom JEK2. V luči tega je poslovni direktor GEN dr. Bruno Glaser prisotnim predstavil seznam že objavljenih javnih naročil, ki se trenutno izvajajo. Med drugim so tako v postopku izbora izvajalca za pripravo študij Ponovne evaluacije 10.000-letne poplave in PMF Save ter Potočnice. V naslednjem obdobju pa so načrtovani še izvedba študija tehnične izvedljivosti (Technical Feasibility Study), Varnostno poročilo za lokacijo, Celovita presoja vplivov na okolje, študija variant, pa tudi javni razpis za izdelavo dokumentacije za izvedbo državnega prostorskega načrtovanja JEK2.

Predstavitev rezultatov novih analiz in študij

Skladno s pozivom Ministrstva za okolje, podnebje in energijo k pripravi vrste dokumentov, ki bodo državljanom omogočili, da se seznanijo z vsemi potrebnimi informacijami pred referendumom, smo v družbi GEN predstavili tri od osmih dokumentov. Že v maju predstavljeni Študiji priključitve JEK2 na elektroenergetski sistem Republike Slovenije so tokrat sledili: 

  • Poročilo o analizah in študijah o poplavni varnosti JEK2,
  • Ocena finančnih in varnostnih tveganj, povezanih z uvozom jedrskega goriva,
  • Predvideno ravnanje z radioaktivnimi odpadki in izrabljenim gorivom iz JEK2 ter s tem povezani stroški.

 

Študija o poplavni varnosti JEK2, ki jo je predstavila inženirka za analize Pia Fackovič Volčanjk, je pokazala, da so za širše območje JEK2 na voljo integralne karte razredov poplavne nevarnosti, ki kažejo, da pretoki Save, Potočnice in ostalih zalednih vodotokov, manjši od PMF (največjih možnih poplav), v nobenem primeru ne morejo ogroziti predvidene lokacije JEK2. Predvidena lokacija centralnega, tehnološkega območja JEK2 je pred PFM Save varovana z obstoječimi visokovodnimi nasipi NEK. S predlaganimi ukrepi, za katere je že pripravljena projektna dokumentacija, bo zagotovljena poplavna varnost centralnega, tehnološkega dela JEK2 tudi pred PMF Potočnice. Ker doslej izdelane hidravlične analize za druge projekte niso upoštevale predvidenih ureditev in objektov JEK2, so potrebne nove celostne hidravlične analize za dokazovanje poplavne varnosti za nadaljnje faze projekta JEK2. V ta namen je že objavljeno javno naročilo za študijo Ponovna evaluacija 10.000-letne poplave in PMF Save ter Potočnice, v kateri bo obravnavana poplavna varnost lokacije JEK2 z upoštevanimi predvidenimi ureditvami.

Inženirka za analize Kaja Zupančič je predstavila oceno finančnih in varnostnih tveganj, povezanih z uvozom jedrskega goriva, iz katere je razvidno, da jedrsko gorivo v primerjavi z elektrarnami na tekoča, plinasta ali trdna fosilna goriva predstavlja relativno majhen delež stroškovne cene električne energije. K temu je dodala, da Sloveniji zanesljivo oskrbo z jedrskim gorivom zagotavlja članstvo v skupnosti Euratom. Eden temeljnih ciljev skupnosti je vsem uporabnikom v EU zagotavljati redno in enakopravno dobavo jedrskega goriva in drugih jedrskih materialov, ki vključuje tudi nadzor nad materiali. Slovenija je tudi članica Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), kar ji daje trden mednarodno-pravni položaj v odnosih z drugimi jedrskimi državami in prav tako z vidika dobave goriva. Na svetovni ravni so na voljo zadostne zaloge urana za podporo nadaljnji uporabi jedrske energije ter za pomembno rast jedrskih kapacitet za proizvodnjo električne energije in druge namene (npr. toplota, proizvodnja vodika). Glede na trenutne letne potrebe po uranu identificirani viri zadostujejo za več kot 130 let. Če bi izkoriščali vse konvencionalne in nekonvencionalne vire, bi se čas, za katerega zadostujejo znane zaloge, podaljšal na preko 300 let.

Pomemben del projekta JEK2 so tudi možnosti in načrtovanje ravnanja z radioaktivnimi odpadki (RAO) ter izrabljenim jedrskim gorivom (IG), ki nastanejo med obratovanjem in po zaključku življenjskega cikla jedrske elektrarne. Da bi zagotovili stalno varno in učinkovito obravnavo teh odpadkov, sta potrebna skrbno načrtovanje in ocena potrebnih kapacitet ter stroškov. Izračuni za predvideno ravnanje z odpadki in za razgradnjo JEK2, ki jih je predstavila inženirka za analize Eva Bahčič, temeljijo na pridobljenem znanju in izkušnjah obstoječega programa razgradnje NEK in ravnanja z RAO in IG. Analiza je med drugim pokazala, da bodo objekti za odlaganje NSRAO v Sloveniji v času obratovanja JEK2 že zgrajeni in vzpostavljeni, treba pa bo ustrezno povečati njihove odlagalne kapacitete. Tudi ravnanje z VRAO iz JEK2 bo po tehnološki plati sledilo že razvitemu modelu ravnanja z VRAO iz obstoječe enote. Za JEK2 je v skladu z uveljavljenim modernim pristopom načrtovano suho skladišče za IG, ki bo služilo potrebam obratovanja jedrske elektrarne in se bo nahajalo znotraj ograje JEK2 ter se bo prostorsko načrtovalo in umeščalo v prostor skupaj z JEK2.

Vsi predstavljeni dokumenti so dostopni tudi na spletni strani www.jek2.si.

Potujoča predstavitev JEK2

Nadaljuje se tudi informiranje širše javnosti o jedrski energiji in projektu JEK2. Do konca septembra se bo potujoča predstavitev projekta (»roadshow«) v obliki interaktivnega centra o energiji in energetiki, na kateri strokovnjaki splošni javnosti slikovito in argumentirano predstavljajo celovite informacije o jedrski energiji ter tako poskušajo prispevati k osveščanju javnosti, k argumentirani razpravi o projektu JEK2 in o prihodnosti slovenske energetike, ustavila še v desetih krajih po Sloveniji. »Roadshow« bo imel postaje v Ljubljani (31. avgusta), Murski Soboti (6. septembra), Novi Gorici (7. septembra), Kamniku (8. septembra), Kostanjevici na Krki (13. septembra), Novem mestu (14. septembra), Radečah (21. septembra) in Celju (22. septembra), pot pa bo sklenil zadnji vikend septembra v Piranu (28. septembra) in Mariboru (29. septembra). Družba GEN energija vabi javnost tudi k spremljanju vsebin na spletni strani www.jek2.si in na družbenih omrežjih.

GEN energija vse informacije javnega značaja objavlja na spodnjih povezavah:

https://www.gen-energija.si/o-gen-skupini/javne-objave

https://www.jek2.si

Informacije, povezane z javnimi naročili, pogodbami in plačili, pa so na voljo na spodnjih povezavah:

https://www.enarocanje.si/#/pregled-objav (naziv: GEN energija)

https://www.enarocanje.si/#/pregled-pogodb  (naziv: GEN energija)

https://erar.si/placnik/44454686#transakcije  (plačnik: GEN energija)

Dodatne informacije
Služba za komuniciranje:
Tanja Jarkovič
T: + 386 (0)7 49 10 180